Okna, które mają być zamontowane w bloku, muszą spełniać rygorystyczne wymagania. Nie zawsze muszą robić postęp technologiczny. Okna w bloku są chronione prawem i mogą być trudne do wymiany. Jakich zasad należy przestrzegać i jakie założenia powinny realizować okna w bloku, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Okna do mieszkania w bloku - co warto wiedzieć?

Wymiana okien w bloku nie jest prostym zadaniem. Mieszkania kupuje się i posiada, ale są pewne kwestie, które wpływają na ich wygląd. Należą do nich między innymi okna.

Twórcza praca architekta jest tym, co tworzy blok mieszkalny jako całość. Dlatego też jest on chroniony prawem autorskim. Elementy i kolory użyte w jego budowie również są chronione tym prawem. Właściciel mieszkania nie może zmieniać wymiarów, kształtu, koloru i rozmieszczenia okien. Ze względu na tę koncepcję architektoniczną, żaden mieszkaniec bloku nie może zmienić projektu okna. Każda zmiana niezgodna z przyjętymi zasadami może spowodować, że deweloper będzie zobowiązany do przywrócenia stanu pierwotnego na swój koszt. Może to doprowadzić do strat finansowych.

Okna nie muszą być jednak identyczne. Białe dwuszybowe, trzyszybowe okna drewniane można zastąpić białymi oknami PCV z podwójnymi szybami. Prawo chroni elewację i kreatywny projekt architektoniczny, a nie poszczególne parametry.

Jakie okna do mieszkania w bloku wybrać?

Przy wyborze nowych okien do mieszkania należy zwrócić uwagę na jakość stolarki okiennej. Dzięki temu będą one służyć przez wiele lat bez pęknięć. W przypadku okien ważny jest dobry poziom izolacji. Bloki mieszkalne są opomiarowane, co oznacza, że każdy właściciel płaci tylko za te media, z których korzysta. Sensowny jest wybór okien, które zapobiegają utracie ciepła. Do stycznia 2021 roku okna pionowe muszą mieć współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,9 W/(m2-K).

Ważny może być również parametr Lt, czyli procentowy współczynnik przepuszczalności światła. Jest to ilość światła, jaką okna wpuszczą do mieszkania. Nie powinien on być niższy niż 70%. Odpowiednia ilość słońca w domu pomoże zachować dobre zdrowie.

W blokach, które znajdują się w dużych miastach ważny będzie współczynnik tłumienia hałasu (Rw). Pozwoli to dopasować okno do mieszkania, aby było ono ciche, mimo że znajduje się w pobliżu ruchliwych ulic. Pakiety szybowe oraz liczba lub komory profili okiennych to ważne czynniki izolacyjności akustycznej. Standardowe okna mają Rw na poziomie 30dB, natomiast okna o wysokim poziomie izolacji akustycznej mogą mieć Rw nawet 45dB.

Pomijając powyższe wymagania prawne dotyczące wyglądu okien warto zauważyć, że wielu producentów, w tym Kapica, oferuje swoim klientom okna w różnych kolorach. Można zastosować taki kolor zewnętrzny, jaki jest wymagany przez architekta lub elewację. Wewnętrzną część profilu okiennego można pomalować na inny kolor, aby dopasować go do wystroju mieszkania i potrzeb inwestorów.

Podsumowanie

Ważne jest, aby przy wyborze okien do mieszkania w bloku uwzględnić najlepsze parametry i prawa autorskie. Producenci okien mogą zaproponować rozwiązania spełniające potrzeby zarówno inwestora, jak i projektu bloku.

Warto przeczytać